Mətbuat şərhi 18 may 2026
15 mayda  Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində yerləşən "Konserthus" konsert salonunda Azərbaycanın qarşıdan gələn Müstəqillik Gününə həsr olunmuş rəsmi tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İsveç Krallığındakı səfirliyi tərəfindən təşkil edilmiş tədbirdə Norveç dövlət qurumlarının nümayəndələri, Osloda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri və bu ölkədə yaşayan həmvətənlərimiz, eləcə də yerli ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində səfir Zaur Əhmədov çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının tarixi əhəmiyyətindən, ölkəmizin müstəqillik yolundan, regional sülh gündəliyindən və Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi töhfələrdən danışıb.
Çıxışda Azərbaycanın COP29-a uğurla ev sahibliyi etməsi, qarşıdakı günlərdə Bakıda baş tutacaq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının (WUF13), ölkəmizin Avropanın etibarlı enerji tərəfdaşı kimi rolu, həmçinin Şərqlə Qərbi birləşdirən Orta Dəhliz çərçivəsində artan əhəmiyyəti vurğulanıb.
Rəsmi hissədən sonra tanınmış musiqiçilər Tural Rafael və Ələfsər Rəhimovun rəhbərlik etdiyi caz kvartetinin konsert proqramı təqdim olunub. Azərbaycan cazının milli musiqi elementləri ilə müasir improvizasiya ənənələrini birləşdirən ifalar qonaqlar tərəfindən böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.

Press release 18 May 2026
On May 16 an official ceremony marking the upcoming Independence Day of Azerbaijan was held at the Konserthus Concert Hall in Oslo, the capital of Norway.
The event, organized by the Embassy of Azerbaijan in the Kingdom of Sweden, brought together representatives from Norwegian government institutions, representatives of the diplomatic corps accredited in Oslo, Azerbaijani compatriots living in the country, as well as members of the local community.
Addressing the ceremony, Ambassador Zaur Ahmadov highlighted the historical significance of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic, the country's path to independence, the regional peace agenda, and Azerbaijan's contributions to international cooperation.
Zaur Ahmadov emphasized Azerbaijan's successful hosting of COP29, the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13) to be held in Baku, the country's role as a reliable energy partner of Europe, as well as its growing importance of the Middle Corridor connecting the East and the West.
Following the official part of the event, a concert program of a jazz quartet led by renowned musicians Tural Rafael and Alafsar Rahimov was presented. The performances combining elements of the national music of Azerbaijani jazz with modern improvisational traditions were met with great interest and applause from guests.