İsveçli rejissorun yeni filmi Skandinaviya ilə Azərbaycan arasında mədəni körpü rolunu oynayacaq
Naxçıvanda çəkilən yeni sənədli film Skandinaviya ilə Azərbaycan arasında mədəni körpü rolunu oynayacaq.
Naxçıvanda səfərdə olan isveçli rejissor Mikael Silkeberq yeni sənədli film layihəsi barədə jurnalistlərə açıqlamasında Naxçıvana üçüncü dəfə səfər etdiyini vurğulayaraq hər gəlişinin bu torpaqların zəngin tarixi və mədəni irsini daha dərindən öyrənmək imkanı yaratdığını vurğulayıb.
Rejissor xatırladıb ki, onun Naxçıvanla tanışlığı "Nuhun ayaq izləri" adlı sənədli filmi ilə başlayıb. 40 dəqiqəlik filmdə Naxçıvan insan sivilizasiyasının qədim beşiklərindən biri kimi təqdim edilib.
Üzərində çalışdığı yeni "Yaddaşda yaşayan Vətən" layihəsi haqqında danışan M.Silkeberq filmin Cənubi Qafqazda məcburi köçkünlük həyatı yaşamış azərbaycanlıların mədəni irsinə həsr olunduğunu qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Naxçıvan bu film üçün mühüm çəkiliş məkanlarından biridir. Burada yallı rəqsi, ənənəvi mətbəx nümunələri, Aşıq Ələsgərin irsi və Mirzə Qədim İrəvaninin yaradıcılığı kimi qeyri-maddi mədəni irs elementləri lentə alınır.
Rejissor həmçinin qeyd edib ki, bu film Skandinaviya ilə Azərbaycan arasında mədəni körpü rolunu oynamaqla yanaşı, beynəlxalq auditoriyanın ölkəni daha yaxından tanımasına xidmət edəcək.

Swedish director's new documentary to build cultural bridge between Scandinavia and Azerbaijan
A Swedish filmmaker is turning the spotlight on Azerbaijan with a new documentary that aims to connect Scandinavia and the South Caucasus through culture.
Mikael Silkeborg, speaking to journalists in Nakhchivan, said the film, Homeland Living in Memory, highlights the cultural heritage of Azerbaijanis who were displaced in the South Caucasus.
"This is my third visit to Nakhchivan, and each time I discover more of its rich historical and cultural heritage," Silkeborg said.
Nakhchivan, a key filming location, showcases elements of intangible cultural heritage, including the Yalli dance, traditional Azerbaijani cuisine, the legacy of Ashug Alasgar, and the artistry of Mirza Gadim Iravani.
Silkeborg previously explored the region in his documentary, Noah"s Traces, which presented Nakhchivan as one of the world"s oldest cradles of civilization.
The director said his latest project not only aims to serve as a cultural bridge to Scandinavia but also to introduce international audiences to Azerbaijan"s rich heritage.